Biuro Podróży Wyborczych

Planujesz turystykę wyborczą? Rób to z głową.

Wystarczy, że przejedziesz się 30 minut i zagłosujesz w innym okręgu wyborczym, żeby zwiększyć wpływ swojego głosu na wynik wyborów. To już zapewne wiesz. Ale wokół turystyki wyborczej narosło już wiele konfuzji. Jak mądrze wybrać okręg wyborczy?

W odróżnieniu od innych, podobnych stron, Biuro Podróży Wyborczych, obok wagi głosu wykorzystuje metody statystyczne opierające się na wynikach wcześniejszych wyborów i obecnego poparcia partii politycznych, aby oszacować relatywne prawdopodobieństwo, że Twój głos zmieni wynik wyborów.

Metody Biura Podróży Wyborczych, podobnie jak żadnej innej metody statystycznej, nie należy traktować jako wyroczni. Decydując się na wyjazd do konkretnego okręgu, warto wziąć pod uwagę również takie czynniki jak: konkretne nazwiska kandydatów do Sejmu i Senatu czy popularność danego kierunku podróży wśród pozostałych wyborców.

🗓️ Do czwartku, 12 października 2023

Pobierz z urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnie wybranym przez Ciebie lokalu wyborczym.

Termin upłynął!!!

Głosuję w:
na:

Wybierz miasto i partię aby sprawdzić, o ile możesz zwiększyć wpływ swojego głosu

Dlaczego to robimy?

Nasze Biuro Podróży Wyborczych opiera się na czterech podstawowych wartościach:

  1. Każdy obywatel i każda obywatelka mają prawo, by ich głos miał taką samą wartość. Niezależnie od miejsca zamieszkania.
  2. Partia, która uzyskała dobry wynik wyborczy, powinna otrzymać wynikającą z tego wyniku liczbę miejsc w parlamencie.
  3. Mamy różne poglądy i odpowiadają nam rozmaite partie. Nikt nikogo nie może skłaniać do głosowania wbrew przekonaniom tylko dlatego, że w danym okręgu szanse jakiejś partii są małe.
  4. Celem wyborów jest przywrócenie w Polsce demokratycznych standardów rządzenia. Jest to nadrzędny cel wobec interesów partyjnych. Wierzymy jednak, że da się go osiągnąć głosując zgodnie z przekonaniami.

Pytania i odpowiedzi

Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?

Pobierz zaświadczenie o prawie do głosowania, albo złóż wniosek o zmianę miejsca głosowania. Tutaj opisujemy jak to zrobić.

Dlaczego 15 października warto wyjechać z pięciu dużych miast?

Liczba mandatów w konkretnych okręgach nie odzwierciedla liczby mieszkańców w danym okręgu – od 2011 nie zaktualizowano danych o liczbie mieszkańców w konkretnych okręgach, a szczególnie polskie metropolie w ciągu ostatniej dekady znacznie zwiększyły swoją populację. Co z tego wynika? Że głosy mieszkańców miast „ważą mniej”.

Więcej pytań i odpowiedzi